Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

PODROBNOSTI ABONENTNÍHO KONCERTU

Mimořádná žačka Rodneyho Frienda (Velká Británie)

11. 5. 2016, 19:30 hod

Dům hudby, sál Antonína Dvořáka, Husova 30, Plzeň.

Julie Svědcená (housle)  a  Václav Mácha (klavír)

Julie Svědcená
Narodila se 4.4.1994 v Brandýse nad Labem, ale žije v Praze. Je studentkou Pražskékonzervatoře ve třídě profesorky Dany Vlachové. Mistrovské kurzy absolvovala uprof.Zachara Brona ve švýcarském Interlakenu,dále spolupracovala s prof.BorisemKusnirem(Rakousko), a prof.Stephenem Shippsem(USA). V současné době je mimořádnou posluchačkou v houslové třídě vynikajícího houslisty a pedagoga,profesora Rodneyho Frienda (Velká Británie).

Má za sebou již mnoho soutěžních úspěchů – je několikanásobnou vítězkou Plzeneckých housliček a Houslové soutěže Josefa Muziky v Nové Pace. V celostátní soutěži ZUŠ v Liberci zvítězila v letech 2001, 2005, 2008 v kategorii sólových houslí. Navíc r.2008 obdržela jednu z hlavních cen – Cenu primátora města Liberce za nejlepší provedení české skladby. V roce 2004 a 2007 zvítězila v Jindřichově Hradci ve stejné soutěži ZUŠ, ale v kategorii komorních souborů.

V celostátní soutěži Prague Junior Note 2008 zvítězila ve své kategorii, získala CenuPhDr.J.Micky za mimořádnou interpretaci díla skladatele 20. století a Cenu Inter- Podia o.p.s. určenou vítězům jednotlivých kategorií.

V únoru 2010 získala 1. cenu na Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníkůConcertino Praha a je po čtyřiceti letech dalším českým houslistou, který v kategoriisólové housle tuto soutěž vyhrál. V březnu téhož roku obdržela na Mezinárodní houslové soutěži Georga Philippa Telemanna v polské Poznaní 2. cenu a také zvláštní ocenění poroty – Největší osobnost soutěže.

Na Mezinárodní soutěži Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí získala během devíti let pětkrát druhou, dvakrát třetí a v květnu 2010 první cenu.

Na 14. ročníku Mezinárodní houslové soutěže – Kloster Schöntal 2011 (Německo) získala v celosvětové konkurenci pátou cenu.

V lednu 2012 získala na Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praga 2012 druhou cenu v kategorii komorních souborů a titul laureáta.

Vystupovala i mnohokrát v zahraničí. Naposledy koncertovala v USA, Francii,Lucembursku, Německu, Rakousku, v jordánském Ammánu a v amfiteátru skalního města Petra.

Pravidelně spolupracuje s domácími komorními orchestry – Virtuosi Pragenses aQUATTRO. Spolupracovala také se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a zlínskou, teplickou či plzeňskou filharmonií. Jako sólistka koncertovala na festivalech Za poklady Broumovska, Rozhlasový podzim, Moravský podzim, Smiřické svátky hudby, Podblanický podzim, Klášterecké hudební prameny, Kocianovo Ústí, Tóny Chodovské tvrze Praha.

V roce 2014 dostala příležitost koncertovat na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro a jako nejmladší interpretka tohoto ročníku se představila samostatným recitálem.

Vyšlo její první samostatné CD ,,Julie“,na kterém v září roku 2010,tedy ve svých šestnácti letech, natočila skladby J.Brahmse, P.de Sarasate, M.Ravela, O.Ševčíka, F.Ondříčka a E.Ysaÿe.

 

Václav Mácha

Narodil se roku 1979 v Praze. Ve svých 15 letech se stal nejmladším posluchačem Hudební fakulty AMU ve třídě Ivana Moravce. Po úspěšném absolvování pražské akademie studoval u Karl-Heinze Kammerlinga na Hochschule für Musik und Theater v Hannoveru, kde absolvoval v roce 2001 a poté zde u stejného pedagoga pokračoval v postgraduálním studiu sólového klavíru.

S úspěchem se pravidelně účastní mezinárodních soutěží. Uskutečnil celou řadu celovečerních recitálů v největších koncertních sálech v Praze i dalších městech republiky (již ve svých15 letech měl samostatný recitál v Dvořákově síni pražského Rudolfina), v celé řadě evropských měst a opakovaně v USA, v Kanadě, v Mexiku, v Turecku a Asii. Vystupoval s Českou filharmonií, BBC Symphony Orchetra, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno, Sukovým komorním orchestrem, Českým komorním orchestrem, Filharmonií Hradec Králové, s významnými dirigenty (Bělohlávek, Kukal, Turnovský, Eliška, Koutník, Eiji Oue, Naoshi Takahashi, Kiyotaka Teraoka ad.), předními sólisty a soubory (Josef Suk, Václav Hudeček, Ivan Ženatý, Jaroslav Svěcený, Bohumil Kotmel, Stamicovo kvarteto, České noneto ad.). V roce 2009 vystoupil jako sólista s BBC Symphony Orchestra na festivalu BBC Proms 2009 v Royal Albert Hall v Londýně. Od roku 2012 je členem České filharmonie.

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart:  Rondo C Dur (KV 373)

Bedřich Smetana:                Duo ʹZ Domoviny’ pro housle a klavír

Nicolo Paganini:                   Capriccio č. 23, Op. 1

Wolfgang Amadeus Mozart:  Adagio e moll (K. 261)

Béla Bartók:                        Sonáta pro sólové housle Sz. 117, BB 124

Maurice Ravel:                     Tzigane

Robert Schumann:                 Houslový koncert d moll, WoO 23