Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

PODROBNOSTI ABONENTNÍHO KONCERTU

ČEŠTÍ SKLADATELÉ PRO KLAVÍRNÍ TRIO

10. 2. 2016, 19:30 hod

Dům hudby, sál Antonína Dvořáka, Husova 30, Plzeň.

JANÁČKOVO TRIO založila klavíristka Markéta Janáčková v roce 2001, ve stejném roce se také poprvé představilo publiku a během svého působení se s mnoha úspěchy stalo souborem reprezentujícím českou hudební kulturu v Česku i v zahraničí. Janáčkovo trio působí ve složení Irena Herajnová − housle (první zástupce koncertního mistra České filharmonie), Jan Keller – violoncello (člen České filharmonie) a Markéta Janáčková − klavír.

Janáčkovo trio vystupuje pravidelně v Česku i v zahraničí, k nejvýznamnějším koncertům tria předchozích sezón patří např. koncert v rámci cyklu komorních koncertů „Concerts autour de Janáček“ v Opera National - Studio Bastille v Paříži, koncert v prestižní nadaci Fundacion Juan March v Madridu, kam bylo Janáčkovo trio pozváno jako jediný český soubor k vystoupení na závěrečném koncertě cyklu české hudby, vystoupení na Pražských premiérách pořádaných Českou filharmonií v Rudolfinu, koncert v Sukově síni Rudolfina v Praze v rámci Českého spolku pro komorní hudbu, kde zaznělo mimo jiné Trio Alfréda Schnittkeho v české premiéře, festival Janáčkův Máj, Třeboňská nocturna, Hudební festival Ludwiga van Beethovena aj.

Dále se trio představilo na hudebním veletrhu MIDEM v rámci cyklu Talent Only v Cannes ve Francii, na koncertních zájezdech do Kanady, Německa a Dánska. V roce 2013 se Janáčkovo trio představilo publiku v Dánsku v Gilleleje a v Kodani na mezinárodní konferenci October ´43 s programem z děl židovských autorů vězněných během 2. světové války v koncentračních táborech. Značnou část repertoáru pak tvoří skladby českých skladatelů. Janáčkovo trio se také věnuje uvádění premiér skladeb českých soudobých skladatelů.

Janáčkovo trio pravidelně nahrává pro Český rozhlas. Významná byla spolupráce tria s Pražským komorním orchestrem a s Moravskou filharmonií Olomouc (festival MusicOlomouc 2009). V roce 2006 Janáčkovo trio natočilo za podpory Allianz pojišťovny, a.s. své debutové CD s díly Antonína Dvořáka, Josefa Suka a Wolfganga Amadea Mozarta. Na základě úspěchu tohoto CD natočilo Janáčkovo trio CD s komorním dílem Alfreda Schnittkeho pro francouzského vydavatele Praga Digitals (distribuce Harmonia Mundi), které vyšlo u příležitosti 10. výročí úmrtí autora. Toto CD bylo vysoce hodnoceno v prestižních zahraničních hudebních časopisech − Diapason, Ensemble, Strad, Opus Haute Definition aj, v domácích Hudebních rozhledech a v pořadu Rondo Českého rozhlasu. Zatím posledním CD Janáčkova tria je první digitální nahrávka kompletních klavírních trií Josefa Bohuslava Foerstera vydaná s velmi pozitivním ohlasem Supraphonem v roce 2012.

Program:

Antonín Dvořák Klavírní trio e moll „Dumky“, op. 90

Bohuslav Martinů Bergerettes

Josef Suk Klavírní trio c moll, op. 2

Autor textu: Vojtěch Jírovec