Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

PODROBNOSTI ABONENTNÍHO KONCERTU

KOUZELNÍK NA HORNU RADEK BABORÁK

16. 12. 2015, 19:30 hod

Dům hudby, sál Antonína Dvořáka, Husova 30, Plzeň.

 

BABORÁK ENSEMBLE
Hana Baboráková, Miroslav Sekera, Radek Baborák a Martina Bačová
Baborak Ensemble s klavíristou Miroslavem Sekerou

 

Soubor Baborák Ensemble vznikl v roce 2001. Uměleckým vedoucím je hornista a dirigent Radek Baborák. Jeho členové jsou sólisté mladé generace - komorní hráči předních českých souborů a orchestrů. Soubor je spojením muzikantů z Čech a z orchestrů, kde Baborák působil (Česká a Mnichovská filharmonie, Berlínští filharmonikové), dalších přátel a jiných hudebníků ze smyčcových kvartet (Wihanovo, Epoque atd.), souborů jako České Noneto, Berliner philharmonische Solisten a různých dalších interpretů, většinou laureátů mezinárodních soutěží. Repertoár souboru zahrnuje kompletní programy a projekty z baroka i klasicismu, něco málo romantismu a hodně skladeb 20. století. Baborák Ensemble vystoupil na festivalech Mitte Europa, Concentus Moraviae a Pražské jaro. Absolvoval turné v Německu, Japonsku a po Čechách.

Hornista Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti mezinárodní hudebníscény. Pravidelně sólově koncertuje s celou řadou světových orchestrů. Je hostem prestižních festivalů a jeho koncerty jsou přenášeny a natáčeny rozhlasovými a televizními stanicemi Rozsáhlá diskografie zahrnuje ceněné nahrávky realizované u předních vydavatelství klasické hudby (EMI, Sony, Exton, Cryston, Suprafon, ArteNova). Je zakládajícím členem mnoha komorních souborů(Afflatus Quintet,Baborák Ensemble,Česká sinfonietta,Český hornový sbor). Jeho repertoár obsahuje prakticky celé dílo pro lesní roh,od barokních koncertů až po soudobé skladby jemu dedikované. Sólohornistou Berlínských Filharmoniků byl v sezónách 2003-2010. Jako sólista s nimi vystoupil např.na Salzburgském velikonočním festivalu se sirem Simonem Rattlem a Ianem Bostrigem, v pražském Stavovském divadle s Danielem Babrenboimem, v sále berlínské filharmonie nebo Konzert Renholda Gliera pod taktovkou Dimitrije Kitajenka. Je stále členem berlínského okteta a sólisticky vystupuje s Berlin Barock Solisten.

Radek Baborák se narodil v Pardubicích v rodině s dlouhou muzikantkou tradicí.V osmi letech začal hrát na lesní roh ve třídě prof. Karla Křenka a pod jeho vedením se stal vítězem národních soutěží a ve dvanácti letech absolutním vítězem Concertina Praga.O tři roky později získal 3.cenu na soutěži Pražského jara a stal se laureátem Grand Prix Unesco.Od roku 1990-1994 pokračoval ve studiích na Pražské Konzervatoři u prof.Bedřicha Tylšara. Během studií zvítězil na mezinárodních soutěžích v Ženevě-1993,v Markneukirchenu-1994, ARD v Mnichově-1994. Obdržel Grammy Classic Award 1995 a cenu Davidow. Souběžně s dráhou sólisty byl zakládajícím členem Pražské komorní filharmonie. V osmnácti letech mu bylo nabídnuto místo prvního hornisty v České filharmonii (zcela výjimečně bez konkurzu), na kterém setrval dva roky. Od roku 1996-2000 působil jako sólohornista Mnichovských filharmoniků. V roce 2001 uzavřel roční exkluzivní smlouvu u Bamberských symfoniků. Jeho působení v orchestrech se uzavřelo v Berlínské filharmonii v sezonách 2003-2010. Zcela samostatnou kapitolu tvoří aktivity na poli komorní hudby.Radek Baborák je členem Afflatus Quintet, který získal první cenu na soutěži ARD v Mnichově.V roce 2001 založil Baborák Ensemble, jehož základní obsazení je lesní roh a smyčcové kvarteto, Český hornový sbor, navazující na 300letou tradici hry na lesní roh v Čechách. Jako duo hraje s klavíristkou Yoko Kikuchi, harfistkou Janou Bouškovou a varhaníkem Alešem Bártou. Je členem Berliner Philharmonisches Oktett, který je nejstarším souborem v historii Berlínských filharmoniků. Spolupracuje s Berliner Barock Solisten a dalšími mimořádnými muzikanty mezi něž patří Yefim Bronfmann, Andreas Schiff, Ian Bostrige, Emanuel Pahud, Albrech Mayer, Wenzel Fuchs, Lorenz Nasturica, Daishin Kashimoto,Guy Braunstein. Radek Baborák působil jako docent v nadaci Artura Toscaniniho v Boloni, profesorsky hostuje na TOHO University v Tokiu, Escuela Superior de Musica Reina Sophia v Madridu.V současnosti vyučuje na AMU v Praze. V roce 2010 inicioval vznik orchestru Česká Sinfonietta, jehož je uměleckým vedoucím a dirigentem. Jeho členové jsou nejvýraznější čeští hudebníci mladé generace.

Program:

 

Program:    

Yehetzkel Braun         Sonate for Horn and piano (1969)

Robert Kelly                Introduction&Dialoguefor Horn, Violoncello and Piano op.                                      20

Günter Raphael          Trio für Violine, Violoncello und Horn

Béla Bartok                 Rumunské tance pro housle a  klavír

------------------------------------přestávka------------------------------------------ 

Ludwig van Beethoven           5 Variationen über „Rule Britannia“ WoO 79

für Horn, Violoncello, Klavier

 

Carl Reinecke                         Trio B-Dur für Violine, Horn und Klavier