Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

PODROBNOSTI ABONENTNÍHO KONCERTU

Dmitri Vorobiev (USA) KLAVÍRNÍ RECITÁL

2. 9. 2010, 19:30 hod

Dům hudby, sál Antonína Dvořáka, Husova 30, Plzeň.

vorobiev.jpg (274.54 KB)

Dmitri Vorobiev

Dmitri Vorobiev na sebe poprvé upozornil jako vítěz Mezinárodní klavírní soutěže Alessandra Casagrande v Itálii v roce 1994. Součástí ceny bylo také pozvání na koncert na Festivalu dvou světů ve Spoletu a na sérii recitálů po celé Itálii. Představil se s mnoha orchestry, například Cape Town Symphony orchestra, Pretoria Chamber Orchestra, Durban Symphony, Terni Philharmonic, Manhattan School of Music Symphony, Winston-Salem Symphony a Western Piedmont Symphony. Jeho interpretační úspěchy přinesly další možnosti. Uskutečnil řadu sólových recitálů po Spojených státech amerických, Izraeli, Rusku, Jižní Africe a Irsku. Dmitri Vorobjev získal nejvyšší ocenění v dalších světových klavírních soutěžích - Busoni, Cincinnati World, Ibla Grand Prize, A.M.A. Calabria a na Mezinárodní klavírní soutěži v Iowě a Alabamě. V lednu 2000 byl opět první a také obdržel tři speciální ceny na Mezinárodní klavírní soutěži UNISA  v Pretorii (jižní Afrika). V červnu 2003 si odvezl první cenu z mezinárodní klavírní soutěže v New Orleans.

Dmitri Vorobjev pokračuje v aktivní koncertní činnosti a jeho současným projektem je kompletní představení všech sólových klavírních děl Ludwiga van Beethovena během příštích pěti let.

Narodil se v Moskvě (Rusko). Na klavír začal hrát v pěti letech. Navštěvoval hudební školu a Hudební akademii na Moskevské státní konzervatoři, kde studoval s Ninou Levitzkou a Viktorem Buninem. V roce 1992 byl pozván Ericem Larsenem do USA, aby zde studoval na Škole umění Severní Karolíny jako stipendista Nadace First Baptist Church and Giannini. V roce 1996 zde získal titul bakalář umění a v roce 1998 dokončil svá studia jako Master of Music (profesor hudby) na Manhattanské hudební škole jako stipendista Nadace Marca Silvermana. V roce 2007 získal na Michiganské univerzitě diplom Doctor of Musical Arts ve hře na klavír. Zde spolupracoval s Arthurem Greenem. V současné době je Dmitri Vorobiev asistentem- profesorem klavírní hry na univerzitě v Severní Iowě. Také vyučuje na Mezinárodní hudební akademii v Plzni jako lektor klavíru.