Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

PODROBNOSTI KONCERTU

JAZZ KONCERT Rudy Linka a Bobo Stenson

13. 4. 2010, 19:30 hod

Konzervatoř, Dům hudby, sál Antonína Dvořáka, Husova 30, Plzeň.

Dva hudebníci světového formátu - kytarista Rudy Linka a piano guru Bobo Stenson vystoupí v rámci svého evropského turné v úterý 13. dubna v Plzni.

Rudy Linka a Bobo Stenson svůj plzeňský koncert v rámci letošního evropského turné odehrají v Domě hudby, Husova 30, Plzeň 13. dubna 2010 od 19.30 hodin.

Rudy Linka byl čtenáři prestižního Down Beat Magazine zvolen jedním z nejlepších kytaristů na svete. Nahrál kolem 14 CD v prestižních nahrávacích studiích Enja, Timeless, Universal a Sony BMG na kterých si zahrál spolecne s Paul Motian, Larry Grenadier, John Scofield a mnoho dalších. Od roku 2005 pořádá Bohemia Jazz Fest, jehož je prezidentem a který se vždy odehrává na náměstích několika českých mest.

Švédský hudebník Bobo Stenson účinně definoval pojem "moderní piano" v pozdních 60 letech. Patří k zakladatelům "ECM zvuk" a vystupoval s legendami jako Sonny Rollins, Stan Getz a Gary Burton a mnoho dalších. Jeho poslední CD s názvem "Cantando" v ECM s jeho triem Anders Jormin (baskytara) a Jon Fält (bubny).

 

Rudy Linka se narodil 29. května 1960 v Praze. Už jako teenager si zamiloval jazz, alba si půjčoval z americké ambasády v Praze i dalších fanoušků jazzu. V roce 1979 absolvoval klasickou kytaru na Pražské konzervatoři, na začátku 80. let pak emigroval do Švédska, kde čtyři roky studoval skladbu na Stockholm Music Institute. Získal švédské občanství a také tam potkal amerického baskytaristu Reda Mitchella a začal s ním spolupracovat. Ten Linku také později doporučil na Jim Hall Fellowship na bostonské Berklee College of Music. Ve studiu pokračoval na The New School v New Yorku, kam se v roce 1986 přestěhoval. Soukromě pak studoval u Johna Scofielda, Jima Halla and Johna Abercrombieho. Sám se výuce hry na kytaru věnuje od roku 1989. Do roku 1995 vedl hudební oddělení na The Day School v New Yorku, v letech 1991 - 2000 pracoval jako hudební konzultant pro nejdůležitější hudební konzervatoře v USA (např. Berklee a Oberlin), Evropě a Kanadě.

V roce 1996 bylo jeho album „Czech It Out" německým časopisem JazzThing Magazine zvoleno jednou z nejlepších nahrávek a v roce 1998 Linku čtenáři časospisu Down Beat Magazine zvolili jedním z nejlepších kytaristů. Vystupoval mezi jinými s hudebníky jako je George Mraz, Red Mitchell, Bob Mintzer, John Abercrombie a Gil Goldstein.

Bobo Stenson, celým jménem Bo Gustav Stenson se narodil v roce 1944 ve Švédsku. Již od roku 1963 se proslavil na lokální scéně a začíná hrát ve Stockholmu, kde spolupracuje s americkými jazzmany Sonny Rollins, Stan Getz, Gary Burton a Don Cherry. V 70. letech začíná nejintenzivnější tvůrčí etapa Bobo Stensona. Hraje v mnoha kapelách, nejdelší je jeho působení v seskupení Rena Rama s Palle Danielssonem a velmi populárním triu s Arild Andersonem a Jon Christensenem, později také s Janem Garbarekem. V roce 1988 spoluzakládá Charles Lloyd quartet. Od roku 1996 se začíná objevovat na velkých jazzových festivalech s Tomasz Stanko septetem.