Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

PODROBNOSTI KONCERTU

DVOŘÁKOVA PRAHA - SKLADATELOVY STOPY V PLZNI

1. 9. 2019, 16:30 hod

Dům hudby, sál Antonína Dvořáka, Husova 30, Plzeň.

Dvořákova Praha před svým zahájením následuje skladatelovy stopy v Plzni

 

Praha, 1. srpna 2019 – Týden před začátkem festivalu, v neděli 1. září, láká Dvořákova Praha na tradiční objevnou cestu po stopách našeho světově nejznámějšího skladatele Antonína Dvořáka, tentokrát do západočeské metropole Plzně. Návštěvu míst, kde Antonín Dvořák před více než stoletím skutečně působil, doprovodí odborný výklad festivalového muzikologa Dr. Davida Beveridge. V závěru nebude tradičně chybět ani Dvořákova hudba, která byla vybrána tak, aby doložila skladatelovy vazby na Plzeň. Koncert, během něhož vystoupí například Tereza Hořejšová, Richard Samek nebo Roman Hoza, proběhne od 16:30 hodin v Dvořákově sále Domu hudby Plzeň.

 

Ačkoli Plzeň není ve všeobecném povědomí se jménem Antonína Dvořáka příliš často spojována, za jeho života představovala jedno z nejaktivnějších center dvořákovského kultu v českých zemích. „Dvořák Plzeň opakovaně navštěvoval a se zdejšími hudebními kruhy byl v dlouhodobém přátelském kontaktu. Několikrát zde dirigoval svá velká sborová díla včetně světové premiéry kantáty Svatební košile v březnu 1885,“ uvádí Dvořákovský znalec a průvodce celým dnem David Beveridge.

 

Kroky návštěvníků tedy určitě povedou do původního koncertního sálu Waldek (dnešní společenský sál Alfa), kde Antonín Dvořák v roce 1884 dirigoval oratorium Stabat Mater a ve světové premiéře 1885 kantátu Svatební košile. Zde se také uskutečnil koncert na oslavu jeho šedesátých narozenin. Dalšími místy, která mají s Dvořákem prokazatelnou spojitost, jsou například dnešní hotel Slovan nebo Divadlo J. K. Tyla.

 

Atraktivní program odpoledního koncertu je sestaven této akci na míru: každé z uvedených děl reprezentuje tím či oním způsobem skladatelovy vazby na Plzeň. Některá z nich zde Dvořák osobně dirigoval nebo je interpretovala jeho dcera Magda, ceněná altistka, jiná zas místní hudebníci nastudovali na jeho počest, v jednom případě je se zdejším prostředím spojeno jméno libretisty.

 

„Věříme, že uvedením skladeb na půdě města, s nímž je jejich vznik nebo premiérové provedení svázáno, a které si skladatel tolik oblíbil, dostane spojení Dvořák a Plzeň pro méně zasvěcené konkrétní obrysy a umožní nám alespoň na chvíli se pomyslně přenést do dob, kdy bylo možno Antonína Dvořáka potkat při procházce zdejšími ulicemi,“ řekl programový ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon, který se na tvorbě programu koncertu společně s Davidem Beveridgem podílel.

 

Program koncertu:

neděle 1. září 2019, 16:30

Dům hudby Plzeň, Dvořákův sál

 

Tereza Hořejšová, soprán

Richard Samek, tenor

Roman Hoza, baryton

Ahmad Hedar, klavír

Pražský komorní sbor

Lenka Navrátilová, sbormistryně

 

Antonín Dvořák: Král a uhlíř, B 21 a B 42 (výběr z prvního a druhého zhudebnění)

Antonín Dvořák: Tui nati vulnerati, smíšený sbor ze Stabat Mater, op. 58, B 71

Antonín Dvořák: Svatební košile, op. 69, B 135 (výběr)

Antonín Dvořák: Hymna českého rolnictva, op. 28, B 143

Antonín Dvořák: Sanctus ze Mše D dur, „Lužanské“, op. 86, B 153

Antonín Dvořák: Panenka a tráva z cyklu Čtyři písně na slova srbské lidové poezie, op. 6, B 29

Antonín Dvořák: Oblak a mrákota jest vůkol něho z cyklu Biblické písně, op. 99, B 185

Antonín Dvořák: Když mne stará matka z cyklu Cigánské melodie, op. 55, B 104

Josef Bohuslav Foerster: Oráč

Norbert Kubát: Čím srdce, čím jsi zhřešilo

Hynek Palla: Má láska

Antonín Dvořák: závěrečná scéna z opery Čert a Káča, op. 112, B 201

 

Vstupenky v prodeji na www.dvorakovapraha.cz/program/detail/po-stopach-a-dvoraka-1/

 

 

 

Kontakt pro média

Markéta Voráčová, PR manažerka

E: press@dvorakovapraha.cz

M: +420 724 542 784

 

 

O festivalu

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha je nejen oslavou hudebního genia a světově nejuznávanějšího českého skladatele Antonína Dvořáka, ale i významnou společenskou událostí. Je to defilé špičkových sólistů, dirigentů, mezinárodně uznávaných orchestrů i komorních souborů. Do Prahy přijíždějí představit mezinárodnímu publiku Dvořákovu hudbu i díla dalších světových skladatelů. Pořadatelem festivalu je Akademie klasické hudby, z. ú. Spoluzakladatelem a dlouholetým podporovatelem je podnikatel a mecenáš Karel Komárek. Festival dlouhodobě podporuje Ministerstvo kultury České republiky a hlavní město Praha. Děkujeme všem dalším partnerům a mecenášům, kteří nám pomáhají přivážet do Prahy ty nejvýznamnější světové hvězdy a interprety klasické hudby.

 

hlavní mecenáš Karel Komárek Family Foundation za podpory Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha hlavní partner KIKA, MND, Sazka partneři koncertů KKCG Real Estate, CzechPromotion, Marketingová společnost S.E.N. generální mediální partner Česká televize hlavní mediální partneři mediální skupina Mafra, Český rozhlas mediální partneři Harmonie, Classic Praha, Forbes Česko, Reportér, Lidové noviny, Literární noviny, Týdeník Rozhlas, Expres FM oficiální vůz BMW CarTec Praha neziskový partner Nadace Proměny Karla Komárka speciální poděkování Česká filharmonie, Národní galerie v Praze, Společnost Antonína Dvořáka záštita festivalu primátor hl. města Prahy Zdeněk Hřib

 

Dvořákova Praha je členem Asociace hudebních festivalů České republiky. Uskuteční se 8. – 23. 9. 2019.

Více na www.dvorakovapraha.cz.