Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

PODROBNOSTI ABONENTNÍHO KONCERTU

Sólový part harlekýna pro hráče - herce - tanečníka

11. 4. 2018, 19:30 hod

Dům hudby, sál Antonína Dvořáka, Husova 30, Plzeň.

Karel Dohnal

je laureátem řady významných mezinárodních soutěží (Pražské jaro, Řím, Bayreuth, Ostende, Sevilla, Londýn). Absolvoval Akademii múzických umění v Praze a stáže na vysokých školách v Londýně, Berlíně, Petrohradě a Hilversumu.

Během své dosavadní kariéry koncertoval v mnoha zemích Evropy, Asie, Severní i Jižní Ameriky.

Po boku světově proslulé sopranistky Edity Gruberové vystoupil Karel Dohnal například na festivalu Pražské jaro, na festivalu Dvořákova Praha spolupracoval s Tokyo String Quartet, na festivalu Bodensee účinkoval spolu s Pavel Haas Quartet, pravidelně spolupracuje Talichovým  kvartetem, Wihanovým kvartetem, klavíristy Martinem Kasíkem, Evgeny Samoilovem a dalšími. Je členem orchestru Státní opery Praha, souboru PhilHarmonia Octet Prague sdružujícím přední sólové hráče české hudební scény a také Tria Amadeus.

Natočil několik CD jak sólového, tak komorního repertoáru. Pravidelně vyučuje na kurzech u nás i v zahraničí. Jako pedagog působí také na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Karel Dohnal je rovněž velmi uznávaným a vyhledávaným interpretem soudobé hudby, přičemž premiéroval a inicioval vznik mnoha skladeb.

Je laureátem mezinárodních klarinetových soutěží Pražské Jaro, Premio Valentino Bucchi v Římě, Dos Hermanas ve španělské Seville, Pacem in Terris v Bayreuthu či Young Artist Competition v belgickém Ostende.

 

S velkým ohlasem se setkává také výjimečné představení, na kterém jako Harlekýn skladatele  Karlheinze Stockhausena uplatňuje i svůj komediální a herecký talent. Patří k nemnoha klarinetistům na světě, kteří toto mimořádně náročné dílo provádějí, za což sklízí výrazný úspěch u kritiky i posluchačů.

 

Lukáš Michel

Od roku 1996 studoval klavírní hru na umělecko-pedagogické katedře Ostravské univerzity u Rudolfa Bernatíka. Univerzitní studium zakončil koncertem s Janáčkovou filharmonií Ostrava a sólovým recitálem.

V roce 2010 ukončil doktorské studium v oboru Hudební interpretace – hra na klavír na Vysokej škole múzických umení v Bratislavě pod vedením prof. Stanislava Zamborského.

Zúčastnil se mnoha celostátních i mezinárodních soutěží, např. Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem, Chopinovy soutěže v Mariánských Lázních či Soutěže o cenu Beethovenova Hradce v Hradci nad Moravicí. Jako vedlejší obor si vybral také dirigování, jehož studium ukončil absolventským koncertem.

Od srpna 2007 je vedoucím Katedry klávesových nástrojů Fakulty umění Ostravské univerzity.  Je členem komorních souborů Colour Bass Duo, Triostrava a Ad libitum, se kterými koncertuje v České republice i zahraničí.