Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

PODROBNOSTI ABONENTNÍHO KONCERTU

Poslední Beethovenova klavírní sonáta

21. 2. 2018, 19:30 hod

Dům hudby, sál Antonína Dvořáka, Husova 30, Plzeň.

ARTHUR GREEN (USA)

Narodil se v New Yorku, zde také studoval u Martina Canina na Juilliard School of Music, jedné z nejprestižnějších uměleckých škol. Získal zlatou medaili na William Kapell International Piano Competition, v Mezinárodní klavírní soutěži Giny Bachauer a stal se laureátem mezinárodní soutěže F. Busoniho v italském Bolzanu. Provedl kompletní klavírní sólová díla Johannese Brahmse v sérii šesti koncertů v Bostonu a nahrál komplet etud Alexandra Skrjabina pro Supraphon. Řadu nahrávek realizoval se svou manželkou, houslistkou Solomkií Sorokou, mimo jiné sonáty pro housle a klavír Williama Bolcoma.  V současné době pracuje na projektu představujícím nahrávku všech Skrjabinových sonát a dosud nenahraných děl ukrajinského národního skladatele Mykoly Lysenka. Na jaře 2014 uvedl poslední tři Beethovenovy sonáty.

Arthur Green vystupuje s Philadelphia Orchestra, The San Francisco Symphony, Utah Symphony, National Symphony, Českým národním symfonickým orchestrem, The Tokyo Symphony  a mnoha dalšími. Uskutečnil svůj recitál v takových sálech jako je Carnegie Hall, the Kennedy Center, Moscow Rachmaninov Hall, Tokyo Bunka Kaikan, Lisbon Sao Paulo Opera House, Hong Kong City Hall a koncertoval také v Šanghaji a Pekingu. Často pořádá koncertní turné po Japonsku a Koreji.  Jako umělecký vyslanec USIA (United States Information Agency) působil v Srbsku, Kosovu a Bosně.

Arthur Green vyučuje od roku 1990 na University of Michigan School of Music. Vede studenty k vítězství na mezinárodních soutěžích a jeho absolventi se uplatňují jako učitelé po celých Spojených státech. Jeho pedagogická činnost byla oceněna Harold Haugh Award for Excellence.

Program:

Alexandr Skrjabin:

Preludia  op. 11 a op. 13  - výběr

Etudy  op. 42

Fantasie b moll, op. 28

Sonáta  č. 7, "Bílá mše"

Ludwig van Beethoven:

Sonáta č. 32 c moll, op. 111