Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

PODROBNOSTI ABONENTNÍHO KONCERTU

Večer s koncertním mistrem České filharmonie

15. 11. 2017, 19:30 hod

Dům hudby, sál Antonína Dvořáka, Husova 30, Plzeň.

Jiří Vodička

patří k nejvýznamnějším českým houslistům. Již v dětství na sebe upozornil vítězstvími v mnoha soutěžích – například v roce 2000 hned několika, a to v Mezinárodní houslové soutěži J. Kociana, Prague Junior Note a Čírenie talentov; o rok později pak opět prvními cenami v soutěžích Čírenie talentov a  v Mezinárodní houslové soutěži J. Kociana, kde obdržel titul absolutního vítěze. Titul absolutního vítěze si odnesl také v roce 2004 z prestižní Mezinárodní houslové soutěže Louise Spohra v německém Výmaru.

Ve svých 14 letech byl Jiří Vodička mimořádně přijat na vysokou školu, Institut pro umělecká studia v Ostravě, a to do třídy renomovaného pedagoga prof. Zdeňka Goly. V roce 2007, tedy svých 19 letech, zde uzavřel studium magisterským titulem. Od té doby se naplno věnuje sólové koncertní dráze. Spolupracuje s předními českými pianisty – M. Kasíkem a M. Sekerou.

Mnohé z jeho koncertů byly také natočeny Českou televizí a Českým rozhlasem.

V roce 2008 se Jiří Vodička zúčastnil evropského kola světově proslulé soutěže Young Concert Artists v německém Lipsku. V konkurenci několika set soutěžících z celého světa získal první cenu s postupem do finále v New Yorku. Odtud si v roce 2009 přivezl druhou cenu.

V roce 2011 dostal pozvání od světoznámého houslisty Gidona Kremera aby vystoupil na prestižním mezinárodním festivalu Kammermusikfest  Lockenhaus v Rakousku. Na několika koncertech tak spolupracoval s Nicolasem Altstaedtem, Michaelem Barenboimem, Nicholasem Danielem, Vilde Frang, Vladimirem Mendelssohnem a dalšími.

Po úspěšném konkurzu nastoupil 1. září 2015 na post koncertního mistra České filharmonie.

Miroslav Sekera

se hře na klavír věnuje od tří let, kdy jeho nevšední talent objevila vynikající pedagožka profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem započal studium hry na housle. Díky umění hry na klavír a současně na housle byl vybrán do role malého Mozarta v oskarovém filmu „Amadeus“ režiséra Miloše Formana. Hře na oba nástroje se věnoval až do svého přijetí na Pražskou konzervatoř, kde se rozhodl pouze pro studium hry na klavír ve třídě profesorky Evy Boguniové. Dále pokračoval Na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze u docenta Miroslava Langera. Studium dokončil v roce 1999, jako nejúspěšnější student.

Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem. Je laureátem několika mezinárodních soutěží. Již podruhé vystoupil jako sólista se symfonickým orchestrem FOK pod vedením dirigenta Jiřího Kouta. Pravidelně spolupracuje s mezzosopranistkou Dagmar Peckovou.

 

Program:

Leoš Janáček: Sonáta pro housle a klavír

Fryderyk Chopin: Polonéza  As dur opus 53

Niccolo Paganini: Capricce č. 24 pro housle op. 1

César Franck: Sonáta pro housle a klavír A dur