Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

PODROBNOSTI ABONENTNÍHO KONCERTU

Megastar světové barokní hudby

6. 9. 2017, 19:30 hod

Dům hudby, sál Antonína Dvořáka, Husova 30, Plzeň.

Barthold Kuijken - barokní příčná flétna (Belgie)

Belgičan Barthold Kuijken (barokní příčná a zobcová flétna) se narodil v roce 1949 do hudební rodiny. Barthold studoval hru na moderní flétnu na konzervatoři v Brugách a na Královské konzervatoři v Bruselu a v Haagu. Bartholdovo pátrání po historických hudebních nástrojích v muzeích a soukromých sbírkách, častá spolupráce s různými výrobci fléten, mj. i zobcových, jakož i důkladné studium historických pramenů ze 17. a 18. století mu umožnilo se zaměřit na interpretaci staré hudby s využitím původních hudebních nástrojů. Zároveň však byl s Boehmovou flétnou členem bruselského souboru Musiques Nouvelles, který se soustřeďuje na avantgardní hudbu. Mnoho let působil jako barokní flétnista v orchestru Collegium Aureum a nyní jej můžeme slyšet v barokním La Petite Bande, který řídí jeho bratr Sigiswald Kuijken.Barthold Kuijken koncertuje se svým repertoárem po celém světě, který zahrnuje i hudbu z počátku 19. století Kromě svých aktivit flétnisty stále častěji vystupuje v roli dirigenta. Jeho badatelská praxe zahrnuje novou anotovanou urtextovou edici J.S. Bachových skladeb pro flétnu (pro Breitkopf & Härtel). Barthold vyučuje barokní flétnu na Královských konzervatořích v Bruselu a v Haagu a často působí jako hostující profesor nebo člen poroty v mezinárodních soutěžích.

 

Ewald Demeyere - cembalo (Belgie)

(*1974) studoval hudební teorii a hru na cembalo (promoval v roce 1997 pod vedením Jose van Immerseela) na Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium v Antverpách (Belgie). Poté přesídlil do holandského Amsterdamu, aby zde pokračoval u Gustava Leonhardta. Po ukončení studia začal vyučovat na domovské Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium hudební harmonii, kontrapunkt a fugu.

Od roku 1994 je Ewald Demeyere členem orchestru La Petite Bande (Sigiswald Kuijken) a pravidelně hraje i s orchestrem Il Fondamento (Paul Dombrecht). Spolu s bratry Kuijkenovými, Paulem Dombrechtem a Frankem Theunsem se věnuje interpretaci komorní hudby.

Ewald Demeyere získal v roce 2000 cenu Jeugd en Muziek Vlaanderen a stal se také laureátem belgické Stichting Roeping. V témže roce založil soubor De Profundis, který se snaží oživit ústřední roli klávesových nástrojů v barokním ansámblu.

Ewald Demeyere spolupracoval na mnoha nahrávkách. S Bartholdem Kuijkenem nahrál sonáty J.S. Bacha pro flétnu.

 

Program:

Johann Sebastian Bach (1685–1750): Sonáta e moll, BWV 1034 (cca 1726) pro flétnu a basso continuo

Bach (?): Sonáta g moll, BWV 1020 / H 542.5 (před 1763) pro flétnu a obligátní cembalo

Wilhelm Friedemann Bach (1710–1784): Sonáta e moll, BR WFB B 17 (cca 1745) pro flétnu a basso continuo

Carl Philipp Emmanuel Bach (1714–1788): Sonáta a moll Wq 132 (1747) pro flétnu sólo

Johann Sebastian Bach: Sonáta h moll BWV 1030 (cca 1736–1737) pro flétnu a obligátní cembalo