Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

Plzeňský Kruh přátel hudby (5. koncert)

svým 5. koncertem letošní sezóny (16. 1. 2019) velmi potěšil přítomné návštěvníky. Na pódium sálu Domu hudby pozval Trio Incendio, mladý soubor co doby své existence i věku jeho členů. Jednotliví hráči, klavíristka Karolína Františová, houslista Filip Zaykov a violoncellista Vilém Petras, mají za sebou řadu osobních úspěchů. Vzájemnou spolupráci však začali v roce 2016 jako členové Akademie komorní hudby na pražské HAMU pod vedením Martina Kasíka, v současnosti pak Ivo Kahánka.

Na koncertu zazněly tři skladby, klasicistní Trio C dur Josepha Haydna, dále Trio č.1 d moll op.32 ruského autora Antona Stěpanoviče Arenského (1861 – 1906), v podstatě eklektika, ale v tomto případě kompozičně i melodicky přitažlivé. Závěr večera patřil nádherným Dvořákovým Dumkám (Trio č.4 e moll, op. 90).

Trio Incendio (italsky požár, či vzplanutí) je skutečně hodno svého názvu. Už od prvních tónů Haydnovy hudby bylo zřejmé , že jde o naprosto zaujatou interpretaci v širokém dynamickém odlišení, v tónové kultuře, akcentaci a výrazovosti. V Arenského skladbě to bylo výrazné napětí první a závěrečné věty, humorný nadhled ve Scherzu a pak smutek „uplakané“ Elegie. Dumky pak odhalily krásu Dvořákovy hudby.

Tento večer publikum náležitě ocenilo, přídavek mladí umělci vybrali „ z jiného soudku“, přednesli Blues soudobého skladatele Luboše Sluky.

 

Jana Tomažičová

Zveřejněno: 1. 2. 2019