Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

Koncert souboru Musica ad Gaudium

Na fotu Evy Hubatové zleva: Jaromír Tichý, Andera Frídová, Dominika Pilecká, Alena Tichá a Věra Bartoníčková

Mimořádným kulturním zážitkem závěru minulého roku byl koncert souboru Musica ad Gaudium, který umocnila sváteční atmosféra i prostory historické budovy obřadní síně Plzeňské radnice.

Soubor působí od roku 1989 a zaměřuje se na interpretaci hudby renesance a baroka. Za bezmála třicetileté období s úspěchem vystoupil na četných domácích i zahraničních pódiích (Německo, Švýcarsko, Holandsko, Island atd.), pro Český rozhlas nahrál řadu děl barokních i současných autorů a natočil tři profilová CD.

Na zmiňovaném koncertu vystoupila spoluzakladatelka souboru Alena Tichá, která již řadu let pedagogicky působí na Konzervatoři Plzeň. Studium absolvovala v klavírní třídě prof. J. Durase a cembalové třídě prof. J. Chaloupkové. Ve studiích hry na cembalo dále pokračovala na pražské HAMU u prof. Z. Růžičkové. Kromě mnoha tuzemských koncertů vystupovala také v Německu, Švýcarsku, Španělsku, Itálii a na Islandu.

Umělecký vedoucí souboru Jaromír Tichý je absolventem studia flétny na plzeňské konzervatoři. Svou zálibu v barokní a renesanční hudbě realizoval při studiu zobcové flétny na Týnské škole v Praze i na četných zahraničních kurzech.

Andrea Frídová je absolventkou Konzervatoře Plzeň obor zpěv a AMU v Praze. Je členkou opery Divadla J. K. Tyla v Plzni (od r. 1993), v letech 2009 až 2012 hostovala v opeře Národního divadla v Praze. Vystupovala na mnoha domácích scénách i na zahraničních pódiích, mimo jiné v brazilském Rio de Janeiru.

Dominika Pilecká je absolventkou Konzervatoře Plzeň a studentkou Akademie staré hudby v Brně. Řadu let vystupovala s vokálně-instrumentalním souborem Chaire. Aktuálně se věnuje pedagogické činnosti a interpretačně působí ve stříbrském komorním sboru Mistra Jakoubka a souboru Krásky.

Milým hostem večera byla vynikající violoncellistka, absolventka brněnské JAMU, umělecká vedoucí Kutnohorského komorního orchestru (KKO) a pedagožka Konzervatoře Plzeň Věra Bartoníčková.

Text a foto: Eva Hubatová

Zveřejněno: 25. 1. 2017