Dům hudby Plzeň  • Kde jsem:

Jiří Bezděk prezentoval českou soudobou hudbu v Bělorusku

Příloha k článku

Vedení mistrovských kurzů, přednášek, seminářů a workshopů v rámci akce „Fórum Bělorusko“ absolvoval v těchto dnech vedoucí katedry hudební teorie HAMU a pedagog plzeňské konzervatoře prof. Mgr. MgA. Jiří Bezděk Ph.D.

Tato již druhá zahraniční cesta proběhla z podnětu Mezinárodni organizace mladých skladatelů a hudebních vědců MolOt při Ruské unii skladatelů, po Bezděkově předešlém úspěšném působení v Petrohradě a Jakutsku.

Tři desítky účastníků z mnoha zemí Asie a Evropy, studentů petrohradské či kazaňské konzervatoře, Konzervatoře P. I. Čajkovského v Moskvě a dalších prestižních vysokých škol, ocenili především pestrý vzdělávací program. Zaujala je jak samostatná kompoziční práce na symfonické partituře, ale také účast při zkouškách symfonického orchestru. Velký zájem byl rovněž o přednášky, společné studium mistrovských partitur s výkladem či individuální hodinu skladby Jiřího Bezděka i dalších renomovaných skladatelů a pedagogů, současně členů jury mezinárodní skladatelské soutěže v oboru symfonické hudby.

Tento typ seminářů, který MolOt organizuje na mnoha místech světa, je bezpochyby velkým přínosem pro růst moderního symfonického skladatele. Jeho vysoká kompetentnost byla v daném případě založena na mimořádné vstřícnosti Symfonického orchestru střední hudební a výtvarné školy v Molodečnu, který tam s dirigentem této školy Grigorijem Soroko, velmi ochotně asistoval.

Tato zkušenost byla pro mne i pro zúčastněné frekventanty velkým přínosem“ uvedl po návratu Jiří Bezděk.

Eva Hubatová

 

 

Zveřejněno: 22. 4. 2019